اختتامیه سومین جشنواره کشوری کرسم اوز و معرفی افراد برتر :: جشنواره خبر
×

جشنواره خبر

اولین پایگاه خبری و اطلاع رسانی جشنواره ها،رویدادها، فراخوان ها ، نمایشگاه ها،همایش ها،نگارخانه ها،فرهنگسراها- مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد ۷۸۳۰۹

Iran & World News

اعلانات

اختتامیه سومین جشنواره کشوری کرسم اوز و معرفی افراد برتر

در يكشنبه, ۸ فروردين ۱۳۹۵، ۱۲:۳۰ ب.ظ

اختتامیه سومین جشنواره کشوری کرسم اوز و معرفی افراد برتر

منبع : www.festivalnews.ir

مراسم اختتامیه سومین جشنواره عکس کشوری کِرَسم اوَز ، همزمان با مراسم های « روز شهر اوَزفارس »  ، شنبه 7/1/95 ساعت 11 در محل سالن پروین اعتصامی دانشگاه پیام نور اوز ، برگزار گردید .

این مراسم دو مهمان ویژه و بزرگ ملی داشت ، پروفسور عبدالمجید ارفعی اوزی ، پژوهشگر و متخصص زبان‌های باستانی اکدی و ایلامی، ایلام‌شناس و از آخرین بازماندگان مترجم خط میخی ایلامی در جهان و از مهم‌ترین کتیبه‌خوانان ایرانی . برخی از لوح‌های گلی تخت جمشید با تلاش وی ترجمه شده ، وی نخستین مترجم استوانه کوروش بزرگ از زبان اصلی بابلی‌نو به فارسی است. مهمان ویژه دیگر مراسم دکتر مهدی مقیم نژاد ، از بزرگترین عکاسان معاصر کشورمان ، هنرمند ، پژوهشگر و استادیار دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه هنر تهران ، مولف و مترجم  کتاب و مقاله های متعدد در حوزه عکاسی و هنرهای معاصر که به عنوان نماینده هیات داوران جشنواره در مراسم حضور داشت .

فروغ هاشمی ، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر اوز ، در ابتدای مراسم ضمن خوش آمدگویی به حضار از اینکه انجمن عکاسی اوز توانسته است پس از دو دوره موفق برگزاری جشنواره به صورت منطقه ای ، امسال کرسم را ملی برگزار کند ابراز خوشحالی کرد و از دکتر مریدی ، مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و خیرین و مسئولین شهر اوز که با پشتیبانی خود باعث شکل گیری این رویداد هنری شدند قدردانی کرد و ابراز امیدواری کرد که کتاب عکس های جشنواره به پیشنهاد دکتر مهدی مقیم نژاد ومحسن بایرام نژاد ، داوران جشنواره  و امین بحرانی ، دبیرجشنواره ، با همیاری خیرین فرهنگی و بزرگوار اوز تا خردادماه امسال منتشر شود .

دکتر بهزاد مریدی ، مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس ، با یاد کردن از سال اول بزرگداشت پروفسور ارفعی در 4 سال قبل و چنین روزی ، هفتم فروردین نودویک ، که خود باعث شکل گیری « روز اوز » و جشنواره کرسم نیز شد از پروفسور ارفعی به عنوان یکی از مفاخرهای حال حاضر دنیا یادکرده و اعلام کرد که در مراسم سال تحویل امسال در کنار مقبره کورش کبیر،  از ترجمه استوانه کورش توسط پروفسور ارفعی که امروزه مایه مباهات هر ایرانی در دنیاست ، به نیکی یاد و ایشان را ستایش کرده اند . دکتر مریدی در قسمتی دیگر از صحبتهایشان به عکسان توصیه کرد که تصویرها را مانند تصورات زیبا کنند و زیبایی های بکر و خاص جنوب کشورمان را با دریچه دوربین خود به تمام دنیا معرفی کنند . دکتر مریدی اصافه کرد که امسال شیراز سومین شهر کتاب ایران شده است و امیدواراست با توجه به فرهنگ والای شهر خیرین مدرسه ساز ، اوز ، سال آینده « پایتخت کتاب ایران » شود .

در قسمتی ویژه از مراسم، تندیس افتخاری جشنواره کرسم توسط دکتر مریدی و دکتر جفرپور نماینده مردم شهرستانهای لارستان ، گراش و خنج در مجلس ، و سایر مسئولین منطقه ای به پروفسور ارفعی اهدا شد .

در بخشی دیگر از برنامه سخنرانان تخصصی مراسم ، حمیرا کمال نویسنده و پژوهشگر درباره موضوع ویژه جشنواره ، اوز ، صحبت کرد و دکتر شیرین مقتدری ، روانشناس و استاد دانشگاه ، درباره موضوع اصلی جشنواره ، خانواده ، مطالبی ارائه داد .

تقدیر از استاد پیشکسوت عکاسی استان فارس ، استاد محمد خاکپور ، به پاس همراهی از روزهای اول با انجمن عکاسی اوز ،  از قسمت های دیگر برنامه بود . حامیان مالی جشنواره و همراهان سالهای اخیر انجمن عکاسی نیز در قسمتهایی از برنامه مورد قدردانی قرار گرفتند..

 

دکتر مهدی مقیم نژاد به عنوان نماینده هیات داوران جشنواره ، ضمن سپاسگزاری از مهمان نوازی فوق العاده مردم خونگرم اوز ، از اینکه این جشنواره در زمانی بسیار محدود یک ماهه توانسته است با تلاش شبانه روزی عوامل اجرایی به خصوص فروغ هاشمی ، رییس ستاد اجرایی و امین بحرانی دبیر جشنواره ، به حد استانداردهای کشوری  در جنبه های مختلف به خصوص در زمینه عکس های کتاب و نمایشگاه برسد ، ابراز خوشحالی کرد و بودن در کنار بزرگانی همچون پروفسور ارفعی را افتخار دانست و از همه افرادی که باعث شدند این جشنواره به این شکل منظم و حرفه ای برگزار شود قدردانی نمود و شهر اوز را یک خانواده بزرگ و واقعی توصیف کرد و به همه  بزرگان شهر اوز پیشنهاد داد که کتاب جشنواره حتما منتشر شود تا با این سند مکتوب ، اعتبار جشنواره دوچندان گردد .

امین بحرانی ، دبیر جشنواره نیز اعلام کرد ارسال بیش از 1000 عکس از سراسر ایران  به جشنواره نشان داد موضوع اصلی جشنواره          « خانواده »  پتانسیل بسیار زیادی برای کارهای خوب عکاسانه دارد و امیداریم در کنار یک رویداد هنری حرفه ای ، تعهد هنرمندانه خود نسبت به جامعه امروز ایران را نیز نشان دهیم و با عکس های تاثیرگزار جشنواره باعث حرکتی در جهت حفظ بنیان خانواده در کشور گردیم . وی همچنین انعکاس نام شهر اوز که شهر نمونه و والای فرهنگی در جنوب ایران است از اهداف بخش ویژه جشنواره دانست و خاطر نشان کرد که ما و دوستانمان در انجمن عکاسی اوز ، به احترام همزمان شدن اختتامیه با روز  اوز و احترام به مردم ، جشنواره را با چنین محدودیت زمانی یک ماهه در قسمت ارسال آثار و داوری و اهدای جوایز و حتی نمایشگاه برکزار کردیم .

در پایان ، مراسم اهدای جوایز به برندگان برگزار شد که در بخش اصلی جشنواره ، خانواده ، آثار عبداله حاجی پور از کازرون ، محمدرضا مسندانی از بندرعباس ، محمودرضا معینی پور ازشیراز به صورت هم سطح به عنوان سه اثر برتر معرفی شد و تندیس ویژه جشنواره و لوح تقدیر و هدیه نقدی دریافت کردند .از نکات جالب توجه این بود که عبداله حاجی پوربه احترام موضوع خانواده ، در حرکتی زیبا جایزه خود را به همسرش تقدیم کرد . در بخش ویژه جشنواره ، اوز ، بزرگداشت پروفسور ارفعی ، تندیس ویژه جشنواره و لوح تقدیر و یک دوربین نیمه حرفه ای مشترکا به محمد رضا رحیمی و احمد سعیدی رسید واز اثر مریم خواجه افضلی تقدیر شد  .

در بخش عکسنوشت جشنواره که بصورت ضبط شده و قسمت هایی از برنامه به صورت زنده خوانش شد ، سه اثر برتر از مهدیه کنگرانی فراهانی بود که وی نیز لوح تقدیر و جایزه نقدی دریافت کرد .

در حرکتی جالب توجه و منحصر به فرد در رویداد های هنری ، در پایان مراسم اختتامیه ، نمایشگاه عکسهای جشنواره افتتاح و رونمایی شد و حاضران اختتامیه در نگارخانه موزه مردم شناسی اوز ، با فضای خاص خانه تاریخی سوداگر، به تماشای آثار برتر و راه یافته به نمایشکاه پرداختند .

 

برچسب ها :
مسابقه عکاسی
:
:
(۰)
استفاده از سایت به معنای قبول قوانین می باشد برای مطالعه کلیک نمایید
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

طبقه بندی موضوعی