اختتامیه جایزه کتاب سال سیلک :: جشنواره
×

جشنواره

جشنواره | فراخوان | فستیوال | اولین پایگاه خبری جشنواره ها،رویدادها، فراخوان ها ، نمایشگاه ها-مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد ۷۸۳۰۹

Iran & World News

اعلانات


اختتامیه جایزه کتاب سال سیلک

در چهارشنبه, ۵ اسفند ۱۳۹۴، ۱۲:۴۷ ب.ظ

اختتامیه جایزه کتاب سال سیلک


 به گزارش فستیوال نیوز، مراسم پایانی اولین دوره ی جایزه ی کتاب سال سیلک، در مکان مؤسسه ی فرهنگی ـ هنری حوض فیروزه در کاشان برگزار شد.
در این مراسم که با حضور جمعی از علاقمندان حوزه ی ادبیات و تعدادی از مؤلفین برگزار شد، پس از خوش آمدگویی دکتر منیر عسگرنژاد، دبیر اولین جایزه ی ادبی ـ هنری سیلک، گزیده ای از آثار چند نفر از برگزیدگان قرائت شد. سپس هیأت داوران بخش کتاب سال شعر با ایراد بیانیه، جوایز این بخش را به برگزیدگان اهدا نمودند. پس از تکنوازی موسیقی، حضار به استقبال بیانیه ی هیأت داوران در بخش داستان رفته و جوایز برگزیدگان اعلام شد.
جناب آقای ابوتراب خسروی،  جناب آقای حسن محمودی و جناب آقای امیرعباس مهندس، داوری بخش داستان و خانم دکتر منیر عسگرنژاد، جناب آقای دکتر مصطفی جوادی و جناب آقای امیرعباس مهندس داوری بخش شعر این جایزه را به عهده داشتند.
    در بیانیه ی هیأت داوران جایزه آمده است: «با سپاس از شاعران و نویسندگان کشور، اولین دوره ی جایزه ی ملی کتاب سال سیلک، علی رغم مشکلات موجود، با معرفی برگزیدگان این دوره به کار خود پایان می‌دهد؛ این حرکت مستقل ادبی ـ هنری به همت مؤسسه ی فرهنگی ـ هنری حوض فیروزه و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفته است و امید می رود که این حرکت در دوره های بعد با حمایت شاعران، نویسندگان، هنرمندان و سازمان ها و نهادهای مرتبط استمرار داشته باشد.
    هیأت داوران جایزه ی کتاب سال سیلک، تأکید دارد این جایزه در سیر تکوینی خویش، تمام تلاش خود را به‌ کار خواهد گرفت که علاوه بر پیش‌فرض‌های رسمی تعیین‌شده، از هرگونه جانبداری در زمینه‌ ی گرایش‌های معمول بپرهیزد، با این اوصاف و با تأکید بر این‌که بررسی انجام‌شده در محدوده ¬ی خاص زمانی در حوزه ی نشر، مجموعه‌های داستان و شعر را شامل و در فراخوان در نظر گرفته شده است و بی‌شک معرف همه ی بضاعت جامعه ی ادبی کشور در این حوزه نیست، نتیجه ی داوری اولین دوره را به شرح زیر اعلام می‌کند:
    از میان نامزدهای اولین دوره ی این جایزه در بخش کتاب سال، ویژه کتاب‌های شعر منتشر شده در سال‌های ۹۲ و ۹۳، کتاب «عصر انجیرهای بادی» اثر ابوالفضل بانی به دلیل بیان لطیف و صمیمی اتفاق¬های مشترک انسانی همراه با احساس ساده و بومی، رتبه اول را کسب نمود. رتبه دوم به مجموعه غزل «آفتابگردان¬های سرزمین مادری» از محمدرضا سرسالاری به دلیل استحکام ساختار زبانی و بهره مندی از عناصر اسطوره¬ ای تعلق گرفت. هیأت داوران با تقدیر از تلاش¬های مستمر پرویز حسینی در عرصه ی ترجمه، شعر و نقد، کتاب «من فقط گریه ¬ها یادم مانده است» به علت عاشقانه های متفاوت با رویکردی ساده به شعر از نشر شاسوسا را حایز مقام سوم دانست و از مجموعه ی «مادر غزل منم» اثر فاطمه رضایی تقدیر به عمل آمد.
    هیأت داوران بخش داستان با تقدیر از خانم نغمه دهقانی به خاطر مجموعه داستان «کافه مهاجر»، جایزه -ی اول این بخش را به میثم خیرخواه با مجموعه داستان «شاخه های عزیز انار بن» تقدیم نمود. کتاب «در هوای گرگ و میش» از محسن عباسی جایزه ی دوم این بخش را از آن خود کرد و مجموعه داستان «یخ در بهشت صورتی» اثر پروین برهان شهرضایی که با انتشارات امیرکبیر به چاپ رسیده است را حایز رتبه ی سوم در اولین دوره ی جایزه ی ادبی ـ هنری سیلک شناخت.
در این مراسم، لوح سپاس و جایزه نقدی به برگزیدگان اهداء شد.
فراخوان دومین دوره ی جایزه ی ادبی ـ هنری سیلک، اردیبهشت 1395 منتشر خواهد شد
:
:
(۰)
استفاده از سایت به معنای قبول قوانین می باشد برای مطالعه کلیک نمایید
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

طبقه بندی موضوعی