فراخوان بیست‌وسومین جشنواره ملی تئاتر فتح منتشر شد :: جشنواره
×

جشنواره

جشنواره | فراخوان | فستیوال | اولین پایگاه خبری جشنواره ها،رویدادها، فراخوان ها ، نمایشگاه ها-مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد ۷۸۳۰۹

پـایگاه خـبری جـشنواره خـبر

اعلانات


فراخوان بیست‌وسومین جشنواره ملی تئاتر فتح منتشر شد

در شنبه, ۲۴ آبان ۱۳۹۹، ۰۷:۱۴ ق.ظ

فراخوان بیست‌وسومین جشنواره ملی تئاتر فتح منتشر شد

به گزارش «جشنواره خبر» به نقل از ایرنا- فراخوان بیست‌وسومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر، با حذف بخش رقابتی مسابقه صحنه‌ای و نمایش‌های میدانی و افزودن دو بخش نمایشنامه‌نویسی در گستره ملی و اجرای عموم برای هنرمندان تئاتر منطقه اروند منتشر شد.

به گزارش ایرنا قدرت اله طمیمیان معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند درباره ویژگی‌ها و تفاوت‌های دوره بیست‌وسوم جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر  روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: با توجه به شرایط جاری و برگزار نشدن دو بخش رقابتی تئاتر صحنه‌ای و تئاتر میدانی و خیابانی جشنواره، بخش‌های جشنواره در دو بخش و در سال جاری برگزار خواهد شد.

وی افزود: بخش اول «مسابقه نمایشنامه‌نویسی» است که این بخش در گستره ملی و بخش دوم «حمایت از تولید تئاتر در منطقه آزاد اروند» است که این بخش صرفاً با حضور گروه‌های منطقه آزاد اروند برگزار می‌شود.

اهداف گام بیست‌وسوم جشنواره تئاتر فتح خرمشهر

طمیمیان در ادامه به اهداف برگزاری این جشنواره اشاره کرد و گفت: ترغیب نمایشنامه‌نویسان به خلق آثار ارزشمند نمایشی، تقویت رویکرد پژوهش محور در خلق نمایشنامه‌های موضوعی، بررسی موشکافانه موضوعات، رویدادها و زندگی‌نامه شخصیت‌های دفاع مقدس و تأثیر آن بر جامعه، پرداختن به نظریه مقاومت و تأثیرات آن در سبک زندگی جوامع، بزرگداشت حماسه آزادسازی خرمشهرِ قهرمان و نکوداشت مقاومت جوانان و مردم شهر در کنار رزمندگان اسلام از مهم‌ترین اهداف برگزاری این جشنواره به شمار می‌رود.

    جلوه‌های مقاومت در تاریخ معاصر به ویژه سال‌های دفاع مقدس، پرداختن به تأثیرگذاری شخصیت‌هایی که در عملیات‌های مختلف در خرمشهر قهرمان به شهادت رسیدند، اثرگذاری نوجوانان و جوانان شهید بر نوجوانان و جوانان امروز، پرداختن با رویکردی پژوهشی به جلوه‌های حماسه آزادسازی و فتح خرمشهر، جلوه حضور مردم در مقاومت ۴۵ روزه، پرداختن به همدلی مؤمنانه و همگرایی ملی برای گذار از تهدیدها (در تاریخ انقلاب اسلامی)، پرداخت به فرهنگ شهروندی برگرفته از فرهنگ ایثار و فداکاری و شهادت و امر به معروف و همچنین پرداختن به مقوله رونق اقتصاد هنر (نمایش) از موضوعات این جشنواره هستند.

تشریح شرایط و مقررات حضور در جشنواره

طمیمیان در ادامه به شرایط و مقررات شرکت در جشنواره فتح اشاره کرد و گفت: انجام ثبت‌نام اولیه و ارسال آثار در سامانه درگاه تئاتر اروند، تکمیل فرم تقاضا و ارسال اثر به منزله پذیرش مقررات جشنواره توسط صاحب اثر از جمله شرایط شرکت کردن در این بخش از جشنواره است.

وی با تأکید بر اینکه دبیرخانه جشنواره از پذیرش نمایشنامه‌هایی که در ادوار پیشین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر (بخش مسابقه ملی نمایشنامه‌نویسی) ارائه شده‌اند ، معذور خواهد بود، اضافه کرد: متقاضیان برای شرکت در این بخش از جشنواره فتح باید فایل‌های pdf یک نسخه از نمایشنامه، فرم تقاضا، یک قطعه عکس پرسنلی اسکن شده و سوابق نمایشنامه‌نویس را در نشانی سامانه درگاه تئاتر اروند بارگذاری کنند.

۱۰ شب اجرای عمومی ویژه هنرمندان تئاتر منطقه اروند

طمیمیان با بیان اینکه بخش دوم جشنواره فتح یعنی «حمایت از تولید تئاتر در منطقه آزاد اروند» به صورت غیررقابتی برگزار می‌شود، در ادامه گفت: این بخش به منظور حمایت از تولیدات هنرمندان منطقه آزاد اروند و برگرفته از فرهنگ مقاومت و نظریه مقاومت مردم ایران زمین در طول تاریخ معاصر به ویژه هشت سال دفاع مقدس و صیانت از حقوق شهروندی برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این بخش شامل تولیدات صحنه‌ای و میدانی (خیابانی) است، افزود: تعهد گروه‌های متقاضی که آثارشان پذیرفته می‌شود، ۱۰ شب اجرای عمومی در یکی از شهرهای خرمشهر و آبادان خواهد بود؛ فرآیند ثبت‌نام اولیه گروه‌های متقاضی در سامانه درگاه تئاتر اروند انجام می‌شود؛ از هر کارگردان، تنها یک اثر در یکی از بخش‌های صحنه‌ای و یا میدانی (خیابانی) پذیرفته می‌شود.

    تعداد آثار پذیرفته شده در این بخش ۱۰ اثر «چهار نمایش صحنه‌ای و ۶ نمایش میدانی (خیابانی)» خواهد بود که توسط هیئت انتخاب جشنواره انتخاب می‌شود؛ در این بخش انتخاب با آثاری خواهد بود که تاکنون در هیچ جشنواره‌ای ارائه نشده باشند؛ تکمیل فرم تقاضا و ارسال اثر به منزله پذیرش مقررات جشنواره از سوی صاحب اثر است؛ ارائه مجوز کتبی نویسنده برای آثار این بخش الزامی است؛ از جمله شرایط و مقررات در بخش دوم جشنواره فتح به شمار می‌رود.

بیست‌وسومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر در دو بخش و شیوه متفاوت و با مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند تا پایان سال جاری برگزار می‌شود.

۳۳۰۵
:
:
(۰)
استفاده از سایت به معنای قبول قوانین می باشد برای مطالعه کلیک نمایید
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

طبقه بندی موضوعی