فراخوان «آزاد مثل آزاده» :: جشنواره
×

جشنواره

جشنواره | فراخوان | فستیوال | اولین پایگاه خبری جشنواره ها،رویدادها، فراخوان ها ، نمایشگاه ها-مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد ۷۸۳۰۹

پـایگاه خـبری جـشنواره خـبر

اعلانات


فراخوان «آزاد مثل آزاده»

در جمعه, ۸ اسفند ۱۳۹۳، ۱۲:۴۶ ب.ظ

فراخوان «آزاد مثل آزاده»

منبع : www.festivalnews.ir

نشست خبری نخستین فراخوان شعر، داستان، نمایشنامه و خاطره، با نام «آزاد مثل آزاده»، با هدف آشناسازی کودکان و نوجوانان با سبک زندگی آزادگان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار جی پلاس، دکتر محمدرضا سنگری با خوشامدگویی به حضار و تلاوت آیه «والعصر»، عصر امروز در نشست خبری فراخوان شعر، داستان، نمایشنامه و خاطره «آزاد مثل آزاده» هدف از ارائه آن را حفظ ارزش های آزادگان و نقش و سهم آنها در دفاع مقدس بیان کرد و گفت: نشست هایی درباره برگزاری فراخوان جشنواره در موسسه فرهنگی «پیام آزادگان» و با حضور مسئولین این موسسه که همگی از آزادگان هستند، برگزار می شد. آزادگانی که در اسارت بوده اند و به عنوان نماد استقامت، ایثار، شهامت و پیامبران و پیام رسانانی برای نسل آینده شمرده می شوند که آرمان و امیدهای نسل انقلاب و دفاع مقدس را به آیندگان منتقل می سازند. به دلیل اینکه نسل آینده باید از آبشخور امروز سیراب شود و درس هایی را که نسل انقلاب و دفاع مقدس داشته اند، باید به آنها منتقل کنیم.

او افزود: در نشست هایی که در این موسسه برگزار شد، سخن از این بوده که چگونه مساله آزادگان را در وهله اول در کتب درسی بگنجانیم؟ و در وهله بعد اینکه چگونه برای نسل کودک و نوجوانی که آینده این سرزمین است بیان شود؟ و از کدام ظرفیت، زبان، ابزار و امکانات باید استفاده شود؟ و شیوه و فرآیند کار چگونه باید باشد؟ و بعد مجموعه آثاری که به دست می آید و رهاورد این تلاش و حرکت چگونه باید عرضه شود؟ که حاصل این گفت و گوها ما را به این نتیجه رساند که چند نشست با دوستان صاحب نظر در حوزه ادبیات کودک و نوجوان برگزار کنیم.

سنگری با بیان اینکه «مخاطب بزرگسال سیراب شده، اما تامین نیاز و خوراک برای نسل آینده کمتر صورت گرفته و حتی در زمینه هایی به کلی صورت نگرفته است» تشریح کرد: به عنوان مثال، در کتب درسی، احساس کردم که چقدر متن در این زمینه کم است و در کتاب های نسل کودک و نوجوان چقدر از ارزش ها، هنجارها، عظمت ها و مکارم وجودی آزادگان گفته نشده و فقر آن را احساس کردیم و تصمیم گرفتیم که در این زمینه کاری انجام دهیم و بعد از نشست با چند نویسنده و شاعر به این نتیجه رسیدیم که با یک فراخوان کار را شروع کنیم.
او با اشاره به ذاتی بودن جست و جوگری برای اسوه و الگو بیان کرد: آنچه به عنوان مثال، پس از دیدن یک فیلم یا خواندن یک داستان در ما به عنوان همزادپنداری مطرح می شود، در حقیقت، به نوعی یگانه ساختن شخص با شخصیت شاخص آن داستان یا آن فیلم است. در قرآن، نسل پروی از نکات مهم است و در واقع هیچ ملتی نیست که این دغدغه را نداشته باشد و عشق ورزی و حس وطن دوستی را نداشته باشد و در این سرزمین نیز، این انقلاب به نوعی سرشار از اسوه است.

سنگری با طرح این پرسش که ما برای معرفی اسوه ها به این نسل چه کرده ایم؟ تاکید کرد: به طور حتم کارهایی صورت گرفته اما کافی نبوده است.
واقعیت این است که از آنچه که در زندان ها و دوران اسارت اتفاق افتاده و همه جلوه های زندگی را نیز دربر داشته، هنوز به درستی به نسلی که نبض فردا را به دست می گیرد، سخنی گفته نشده است. عصاره ای از ایران ما در اسارت بوده و همه طیف های مردم ازهر رده شغلی و صنفی، زن، مرد، پیر، جوان، نوجوان و کودک در موقعیت های مختلف در اسارت بوده اند. جشن، غم، شادی، شب، روز، تحقیر، توهین، به شهادت رسیدن، شکنجه شدن و بودن اسوه ای در کنار این سوه ها، سید آزادگان و شخصیت بسیاربزرگ و شگفت انگیز سید علی اکبر ابوترابی، که نمونه بارز در تمام این مراحل بوده است.
او ادبیات را بهترین آبشخور تمامی هنرها دانست و گفت: ما برای پرداختن به این مقوله ها به زبانی نیاز داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که هیچ چیز بهتر از زبان ادبیات نیست و به طور مشخص نیز مخاطب کودک و نوجوان است که در بخشی کتاب درسی است و در بخشی نیز کتاب های مستقل است که در سطح عمومی هم بشود از آنها استفاده کرد. در پایان کتاب های درسی جدید ۵۲ جلد کتاب و ۵۲ عنوان کتاب درسی معرفی می شود که نماد ۵۲ هفته سال است که دانش آموزان هر هفته یک کتاب بخوانند و فرهنگ کتابخوانی گسترش پیدا کند.

سنگری در تشریح فراخوان بیان کرد: ما برای خلق در این چهار رشته به سه روش متوسل شدیم؛ اول، رفتن به سراغ شاعران و نویسندگان کشور که حتی عده ای از آنها در این زمینه مطالبی تولید کردند و برای ما فرستادند. دوم، خانواده خود آزادگان و اینکه از ظرفیت خود آزادگان استفاده کنیم
و سوم، فراخوان و اطلاع رسانی عمومی برای شرکت عموم.  بسیاری از استعدادها در همین فراخوان ها کشف می شوند و می توان از آنها دعوت کرد تا در آینده قلم بزنند.
او عرصه های چهاگانه فراخوان را بدین صورت شرح داد: شعر کودک و نوجوان که البته در حوزه کودک و نوجوان عمدتاً به صورت چهار پاره است اما محدودیتی در شعر نداریم، به دلیل اینکه ممکن است مانند دکتر قیصر امین پور که مثنوی نمازشان از بهترین کارهایشان بوده، یک مثنوی یا منظومه خوب در زمینه آزادگان نیز سروده شود. پس در حوزه شعر کودک و نوجوان، قالب نیمایی، کلاسیک، چهارپاره، رباعی و غیره آزاد است. نمایشنامه که بهتر است، کوتاه  و قابل اجرا در یک جلسه و در حدود ۱۰ دقیقه باشد. هم چنین قابلیت اجرا در مدارس را با حداقل امکانات، لوازم و وسایل داشته باشد. به دلیل اینکه در فضای آموزشی ما فقر نمایشنامه به وضوح دیده می شود.
سنگری در ادامه دو بخش دیگر رانیز معرفی و تصریح کرد: خاطره که به دو صورت خودنگاشته و دیگرنگاشته نوشته می شود. به عنوان مثال «دا»، خاطره دیگرنگاشته است که یک شخص گفته و دیگری نوشته است. در دیگر نگاشته ماده خام در اختیار نویسنده قرار می گیرد، که در حال حاضر ما بسیاری از خاطرات آزادگان را در اختیار داریم و نویسندگان و شاعرانی که نیازمند منابع هستند می توانند به «موسسه پیام آوران» یا سایت ما مراجعه کنند. داستان، به عبارتی داستان کوتاه کوتاه و همان داستانک است، در حدی که بشود در کتب درسی نیز از آنها استفاده کرد. البته ما هر داستانی را پذیرا هستیم به دلیل اینکه در همان ۵۲ جلد کتاب نیز می توانیم از آنها استفاده کنیم.
سنگری در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره حامیان فراخوان، گفت: خود ما شروع کرده ایم ولی هماهنگی های لازم با سازمان پژوهش درسی، صدا و سیما، مجلس، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انجام گرفته تا از همه ظرفیت ها بتوانیم استفاده کنیم.
خوب نژاد، جانشین مدیر موسسه، نیز در پاسخ به این پرسش افزود: از لحاظ مالی مشکلی نیست و ما به حوزه ای فراتر از اینها فکر می کنیم و امیدمان به این است که این حوزه وامانده را به ثمر برسانیم.

او تعداد نفرات برندگان را نیز از سه نفر به هشت نفر افزایش داد و خاطرنشان کرد: در سطح شهر نیز اطلاع رسانی به صورت بیلبورد صورت می گیرد و همچنین در صدا و سیما هم به صورت تیزر و زیرنویس، این فراخوان به اطلاع عموم می رسد.
سنگری در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه قالب خاطره برای مخاطب بزرگسال مناسب است نه برای نوجوان، گفت: وقتی راهی را نرفته ایم شاید باور ما این باشد که جواب نمی دهد. اما وقتی می شود خاطره را برای نوجوان گفت پس می توان خاطره را برای نوجوان نوشت.
او در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه نوجوانان ما کمتر به سراغ کتاب می روند و بیشتر با رایانه و اپلیکیشن های مختلف سروکار دارند تا کتاب، گفت: بازی های رایانه ای نیز به سناریو و نوشته احتیاج دارند و این نوشته ها و خاطره ها و داستان ها نیز تمهیداتی برای آنها می شود.
در پایان این نشست خبری قلعه قوند،  مدیر پژوهش موسسه، خاطرنشان کرد: آزادگان ما در سایه قرار گرفته اند و از آنجایی که ما باید امید و نشاط را در کودکان زنده کنیم، نیاز است که با معرفی سبک زندگی آزاده ها به کودکان و نوجوانان و از امیدی که آنها در اوج شکنجه شدن، به زندگی داشتند، بگوییم.

:
:
(۱)
استفاده از سایت به معنای قبول قوانین می باشد برای مطالعه کلیک نمایید
نوری

نوری

باسلام
وادرس وبلاگ یا ایمیل این جشنواره؟؟؟؟؟؟؟؟؟
۹ اسفند ۹۳، ۰۹:۲۲
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

طبقه بندی موضوعی