نمایشگاه سالگرد خانه عکاسان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی :: جشنواره خبر
×

جشنواره خبر

اولین پایگاه خبری جشنواره ها و رویدادهای ایران

Iran & World News

آگهی

نمایشگاه سالگرد خانه عکاسان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی

توسط در جمعه, ۱۵ شهریور ۱۳۹۲، ۰۴:۵۱ ق.ظ

در زمینه عکاسی مستند، پیشگام ثبت میراث معنوی در ایران است و با کمک و یاری عکاسان و علاقمندان نسبت به برگزاری نمایشگاه سالانه با موضوع "جلوه‌های معنوی میهن من ایران" اقدام می‌کند. فراخوان این نمایشگاه بدین شرح است؛

فراخوان نمایشگاه سالگرد خانه عکاسان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی


جلوه های معنوی میهن من

آیین ها و آداب و رسوم معنوی سرزمین پهناور ایران در طی هزاران سال  گذشته با حضور انسان در فلات ایران شکل گرفته و بارور شده است. ایران،گاهواره تمدن جهان است و این پدیده تاریخی برآیند رویکرد متنوع ایرانیان به طبیعت و جهان آفرینش است. بتدریج کوچ های فصلی و سالانه به همراه دامپروری برای بسیاری از اقوام تبدیل به روستا نشینی و پس از آن شهرنشینی گردید. دامنه کوه ها و کوهپایه ها، سواحل دریاها و رودخانه ها و دشت های پهناور به مکانی برای زیست اجتماعی و فرصتی برای ایجاد تحول در نوع معیشت روستا نشینان و شهر نشینان شد. این فرآیند یافته ها و با‌ورهای مذهبی را در زندگی فرهنگی و معنوی ایرانیان به شیوه ای تحسین برانگیز با هنر در هم آمیخت. تمدن و فرهنگ ایرانیان در طی چهارده قرن اخیر با حضور معنوی اسلام در کنار سایر مذاهب کهن این سرزمین به افق هایی نورانی در حیات معنوی انسان دست یافت و این دستاوردهای عظیم فرهنگی و معنوی در خرده فرهنگ ها، مناسبت های ملی و مذهبی، شهرسازی، معماری و آداب و رسوم اقوام و اقلیم های مختلف ایران تجلی یافته است.

 عکاسی مستند و قوم نگاری در ایران در دهه های اخیر با حضور عکاسان مشتاق و علاقمند  با استقبال و توفیق روزافزونی همراه بوده است. مطالعات اجتماعی و پژوهش های مرتبط با آن به یاری و کمک عکاسان آمده اند تا پژوهش و عکاسی در زمینه گردآوری میراث معنوی ایران با رویکرد عکاسانه مورد بازنگری بصری قرار گیرد و یافته های امروز در جامعه رو به تحول کنونی حتی الامکان از گسست فرهنگی میان نسل های دیروز، امروز و فردا جلوگیری کنند.

 خانه عکاسان در آستانه سومین دهه آغاز فعالیت فرهنگی و هنری خود در عرصه عکاسی معاصر ایران با پیشبرد رویکرد  نوین عکاسان ایران در زمینه عکاسی مستند، پیشگام ثبت عکاسانه میراث معنوی در ایران است و با کمک و یاری عکاسان و علاقمندان نسبت به برگزاری نمایشگاه سالانه با موضوع " جلوه های معنوی میهن من ایران" اقدام می نماید.1 - بررسی پیوند آرمان های معنوی و معیشت در پرتو تلاش شبانه روزی انسان

2 - نقش فعال انسان در ایجاد فضای معنوی خانه و تسکین دغدغه های بیرونی با حضور در میان خانواده

3 - آیین های سرور و شادمانی در میان اقوام ایرانی

4 - تجلی رویکرد معنوی انسان و معمار در طراحی و ساخت خانه، شهر، بازار، مساجد و پرستشگاه‌ها.    

5 - حضور بصری قرآن و سایر متون مذهبی در معماری و مراسم آیینی

6 - نقش محوری آیین های سفره آرایی و آداب غذا در ایجاد پیوند میان انسان‌ها، خداوند و تجلی برکت.

آیین نامه:

1- شرکت همه افراد در این فراخوان نمایشگاه سالگرد خانه عکاسان ایران آزاد است .

2- عکسها باید روی CD با اندازه  عرض حداقل 20 سانتیمتر (ضلع کوچک) بدون محدودیت طول آن ( برای عکس های پانوراما)، dpi300 با فرمتTiff  یا jpeg ارسال شود.

3- فایل عکس‌ها باید با نام خانوادگی، نام و عنوان عکس به حروف انگلیسی و شماره و ردیف 01 تا 05 نامگذاری شود.
مثال Amir01  Amini

4- ارسال اثر و شرکت در فراخوان نمایشگاه سالگرد خانه عکاسان ایران به منزله اعلام مالکیت معنوی عکس ها توسط عکاس است. در صورت اثبات خلاف  این امر در  هر مرحله ای، عواقب حقوقی و جزایی آن به عهده شرکت کننده است.

5- درون CD علاوه بر عکس‌های ارسالی یک پوشه ایجاد کنید که حاوی یک قطعه عکس پرسنلی در اندازه 4×3 سانتیمتر  و اطلاعات ذیل در یک فایل Word باشد :

الف - نام و نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ تولد، محل تولّد، تحصیلات و شماره ملّی
ب - نشانی دقیق با ذکر کد پستی، شماره تلفن‌های ثابت، همراه و نشانی پست الکترونیک
 ج - عنوان و شرح عکس‌ها و تاریخ محل عکسبرداری آنها به ترتیب شماره و ردیفآخرین مهلت : 10/7/1392
آدرس دبیرخانه : خیابان سمیه ، نرسیده به خیابان حافظ ، حوزه هنری ، طبقه چهارم ، خانه عکاسان ایران

تلفن : 88895054 و 84172441

تعداد نمایش :۲۶۹۸
تعداد بازدید کننده :۱۷۱۴
(۰)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

طبقه بندی موضوعی